wtorek, 23 października 2012

Przewijanie dziecka w pozycji na stojąco

Dziecko, które zaczyna już wstawać, raczkować, czy chodzić raczej nie pozwoli nam dokonać czynności związanej ze zmianą pieluszki w pozycji leżącej.
Mój Gabriel im jest starszy tym bardziej widzę jak wiele w nim żywiołowości i zainteresowania światem. Opracowałam więc nowy schemat zmiany pieluszki tak aby nie gonić dziecko po całym mieszkaniu :)

Otóż przede wszystkim przygotowuję sobie chwilę wcześniej jakąś ulubioną zabawkę Maluszka lub też nowy nie znany mu do tej pory przedmiot (oczywiście bezpieczny) dla odwrócenia uwagi, dalej pieluszka najlepiej już rozwinięta, 1- 3, 4 chusteczki nawilżające (myjka i woda, jeśli preferujesz ten sposób) oraz krem pielęgnacyjny, Sudocrem lub inny. 
Osobiście korzystam z sofy znajdującej się w pokoju dziecięcym , na której układam po swojej lewej stronie (Twój wybór) przedmioty do przewijania, zaś zabawkę tak by znajdowała się na przeciw dziecka. 

Każda Mama dobrze wie na pewno , jak ważne jest mówienie do swojego dziecka. Przed rozpoczęciem czynności przewijania dobrze jest więc zagadnąć naszego Malucha najlepiej w formie pytania - zachęty. "Hmm.. Masz mokrą pieluszkę. Może ją teraz zmienimy? Co Ty na to?" Nawet jeśli nasza latorośl nie rozumie dokładnie treści słów to intonacja samego pytania może dać odczucie naszemu Maluchowi kontroli sytuacji oraz świadomości co do wagi swoich decyzji. Reguła ta sprawdza się w każdej sytuacji. Pamiętajmy o tym przy różnych okazjach takich jak np. ubieranie, posiłek, mycie rączek itp. Pozwólmy dziecku dokonywać wyborów. 

Następnie "bierzemy" naszego Malucha i ustawiamy przodem do sofy tuż przed zabawką. Dobrze jeśli lekko opiera się o nią bioderkami. Ważne jest również, aby cały czas do dziecka mówić spokojnym głosem, próbować zachęcić do oglądania zabawki, książeczki. 
Delikatnie i spokojnym ruchem zdejmujemy spodenki, rajstopki ( nie całkowicie tylko do kostek jeśli to możliwe). Chusteczkami obmywamy pupę od przodu do tyłu, oczywiście pamiętamy o pachwinkach. Delikatnie wklepujemy krem. Jeśli dziecko wierci się mocno i próbuje kucać staramy się spokojnie i delikatnie ruchem ręki zachęcić do przyjęcia pozycji stojącej. Zbyt gwałtowny ruch sprowokuje nerwową atmosferę i dziecko może stracić cierpliwość na dalsze zabiegi. Bierzemy pieluszkę i przykładamy tył pieluszki na pupę. Przytrzymując ją na pupie jedną ręką, drugą wkładamy przednią część pieluszki na przód. Jeśli dziecko opiera się o sofę delikatnie odrywamy bioderka, a po przełożeniu na przód pieluszki bioderka na powrót niech dotykają sofy. Ułatwi to utrzymanie w miejscu nie zapiętej jeszcze pieluszki. W tym czasie możemy swobodnie zapiąć rzepy. Ubieramy dziecko. 

No i to w zasadzie tyle. Mam nadzieję, że mój sposób sprawdzi się również u Was. :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz