wtorek, 23 października 2012

Przewijanie dziecka w pozycji na stojąco

Dziecko, które zaczyna już wstawać, raczkować, czy chodzić raczej nie pozwoli nam dokonać czynności związanej ze zmianą pieluszki w pozycji leżącej.
Mój Gabriel im jest starszy tym bardziej widzę jak wiele w nim żywiołowości i zainteresowania światem. Opracowałam więc nowy schemat zmiany pieluszki tak aby nie gonić dziecko po całym mieszkaniu :)

Otóż przede wszystkim przygotowuję sobie chwilę wcześniej jakąś ulubioną zabawkę Maluszka lub też nowy nie znany mu do tej pory przedmiot (oczywiście bezpieczny) dla odwrócenia uwagi, dalej pieluszka najlepiej już rozwinięta, 1- 3, 4 chusteczki nawilżające (myjka i woda, jeśli preferujesz ten sposób) oraz krem pielęgnacyjny, Sudocrem lub inny. 
Osobiście korzystam z sofy znajdującej się w pokoju dziecięcym , na której układam po swojej lewej stronie (Twój wybór) przedmioty do przewijania, zaś zabawkę tak by znajdowała się na przeciw dziecka. 

Każda Mama dobrze wie na pewno , jak ważne jest mówienie do swojego dziecka. Przed rozpoczęciem czynności przewijania dobrze jest więc zagadnąć naszego Malucha najlepiej w formie pytania - zachęty. "Hmm.. Masz mokrą pieluszkę. Może ją teraz zmienimy? Co Ty na to?" Nawet jeśli nasza latorośl nie rozumie dokładnie treści słów to intonacja samego pytania może dać odczucie naszemu Maluchowi kontroli sytuacji oraz świadomości co do wagi swoich decyzji. Reguła ta sprawdza się w każdej sytuacji. Pamiętajmy o tym przy różnych okazjach takich jak np. ubieranie, posiłek, mycie rączek itp. Pozwólmy dziecku dokonywać wyborów. 

Następnie "bierzemy" naszego Malucha i ustawiamy przodem do sofy tuż przed zabawką. Dobrze jeśli lekko opiera się o nią bioderkami. Ważne jest również, aby cały czas do dziecka mówić spokojnym głosem, próbować zachęcić do oglądania zabawki, książeczki. 
Delikatnie i spokojnym ruchem zdejmujemy spodenki, rajstopki ( nie całkowicie tylko do kostek jeśli to możliwe). Chusteczkami obmywamy pupę od przodu do tyłu, oczywiście pamiętamy o pachwinkach. Delikatnie wklepujemy krem. Jeśli dziecko wierci się mocno i próbuje kucać staramy się spokojnie i delikatnie ruchem ręki zachęcić do przyjęcia pozycji stojącej. Zbyt gwałtowny ruch sprowokuje nerwową atmosferę i dziecko może stracić cierpliwość na dalsze zabiegi. Bierzemy pieluszkę i przykładamy tył pieluszki na pupę. Przytrzymując ją na pupie jedną ręką, drugą wkładamy przednią część pieluszki na przód. Jeśli dziecko opiera się o sofę delikatnie odrywamy bioderka, a po przełożeniu na przód pieluszki bioderka na powrót niech dotykają sofy. Ułatwi to utrzymanie w miejscu nie zapiętej jeszcze pieluszki. W tym czasie możemy swobodnie zapiąć rzepy. Ubieramy dziecko. 

No i to w zasadzie tyle. Mam nadzieję, że mój sposób sprawdzi się również u Was. :)


Gdy małe dziecko nie chce pić mleka...

Zdarza się, że nasza latorośl ( mówię tu o niemowlętach i dzieciach powyżej 1 r.ż.) nagle nie chcą pić mleka z jakichś powodów (np. poznawanie nowych smaków spowodowało, że mleko stało się "nudnym" elementem codziennego jadłospisu, ząbkowanie). Bywa, że jest to faza przejściowa i możliwe, że na drugi dzień Maluch spokojnie wypije swoje mleko. Jednak co zrobić gdy cały dzień lub dłużej dziecko wykrzywia się ledwo widząc butelkę? A przecież jest ono nadal niezmiernie ważnym elementem jadłospisu. Polecam podanie go w formie ukrytej np: w postaci kisielu mlecznego, budyniu bądź też koktajlu mlecznego.
Podaję przepisy:

Mleczny kisielek:
- 120 ml przegotowanej wody i odpowiednia ilość miarek mleka modyfikowanego
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- odrobina ulubionych owoców

W miseczce (kubeczku pozostawić niewielką ilość wody i zmieszać ją z mlekiem, pozostałą zaś wodę wymieszać na zawiesinę z mąką ziemniaczaną na małej patelence lub w garnuszku. Podgrzać mieszając cały czas aż do uzyskania konsystencji kisielu. Owoce zmiksować lub rozdrobnić (wedle uznania) i wymieszać z wodą z mąką , na końcu dodać mleko. Osobiście lubię na koniec wszystko zmieszać blenderem na gładka konsystencję.

Budyń owocowy (dobry sposób na przemycenie również żółtka jajka zwłaszcza w trakcie rozszerzania diety Maluszka)

- 120 ml przegotowanej wody i odpowiednia ilość miarek mleka modyfikowanego
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 1/2 żółtka jajka 
- odrobina ulubionych owoców lub u starszych dzieciaczków może to być np. kakao 

W miseczce (kubeczku pozostawić niewielką ilość wody i zmieszać ją z mlekiem, pozostałą zaś wodę wymieszać na zawiesinę z mąką ziemniaczaną oraz żółtkiem  na małej patelence lub w garnuszku.
Podgrzać mieszając cały czas aż do uzyskania konsystencji budyniu. Owoce zmiksować lub rozdrobnić (wedle uznania)lub dodać kakao  i wymieszać z wodą z mąką , na końcu dodać mleko. zblendować na gładką masę.

Koktajl mleczno-owocowy
- 120 ml mleka modyfikowanego przygotowanego wg receptury na opakowaniu
- dowolne ulubione owoce (np. maliny, truskawki, banan, brzoskwinia, morela)

Owoce rozdrabniamy i mieszamy blenderem z mlekiem. Możemy odrobinę dosłodzić, zwłaszcza jeśli używamy kwaskowych owoców.

Ryż na mleku modyfikowanym z jabłkiem i cynamonem

- biały ryż ok. 3 łyżek suchego produktu;
- 100 -120 ml mleka modyfikowanego przygotowanego wg przepisu na opakowaniu;
- 1/2 średniego słodkiego jabłka utartego; 
- odrobina cynamonu;

Ryż gotujemy na wodzie. Gdy zmięknie mieszamy z mlekiem modyfikowanym, przekładamy do miseczki. Na wierzch wykładamy tarte jabłuszko i posypujemy cynamonem.

Kaszka manna na mleku modyfikowanym z syropem malinowym lub malinami

- kaszka manna 2-3 łyżki suchego produktu (najlepiej błyskawiczna)
- 100-120 ml mleka modyfikowanego przygotowanego wg przepisu na opakowaniu;
- syrop malinowy / kilka dorodnych malin

Kaszkę gotujemy w wodzie. Po lekkim ostudzeniu mieszamy z przygotowanym mlekiem modyfikowanym. 
Przekładamy kaszkę do miseczki. Maliny można rozgnieść lub położyć w całości na wierzchu kaszki. Można narysować wzorek na kaszce syropem malinowym. 
 


To tyle i życzę smacznego wszystkim Pociechom :)


poniedziałek, 22 października 2012

Przewijanie dziecka w pozycji na brzuszku

Witam serdecznie w  moim pierwszym konkretnym już tematycznie wpisie.
Otóż zauważyłam w swoim czasie, że w mediach znajduje się bardzo dużo porad n/t fachowej zmiany pieluszki u dziecka.
Przeważnie jednak  wszystkie te instruktaże pokazują, jak Mamy czy też Położne wykonują tę czynność na dziecku (pal ją licho jeśli instruktaż odbywa się na  lalce! ), które leży na pleckach i z błogim wyrazem na buzi poddaje się manewrom związanym ze zmianą pieluszki.
Co jednak jeśli nasz Maluch zaczyna samodzielnie przekręcać się na brzuszek (kolejna ważna faza rozwojowa naszego dziecka) i nijak nie można go utrzymać w dogodnej dla nas  pozycji ?
Osobiście mój Gabrielek należy do tego rodzaju wiercipięt, które po odkryciu uroków leżenia na brzuszku żadnej czynności jeśli chodzi o toaletę nie pozwolił zrobić "po staremu".
Wyrobiłam sobie więc mały schemat, który teraz tu przedstawię.

Dobrze na samym początku dać dziecku do oglądania książeczkę na czas przewijania, czy ulubioną zabawkę, grzechotkę, albo też przedmiot nowy, który go zaciekawi. 
Otóż leżącemu na brzuszku Maluchowi zdejmujemy delikatnie odzież (śpioszki, rajstopki) unosząc delikatnie bioderka ku górze i jednocześnie asekurując drugą ręką podbrzusze. Jeśli ma na sobie body dobrze jest podwinąć wystającą jego część (z przodu również)  na czas przewijania ku górze, żeby nie plątała się nam pod ręką. 
Następnie chusteczkami (myjką) oczyszczamy pupkę dziecka ostrożnie od przodu (znów delikatnie unosząc pupę dziecka ku górze w kierunku do tyłu. Pamiętamy o oczyszczeniu pachwinek dziecka od przodu ku tyłowi ponieważ leżące na brzuszku dziecko, nóżki przeważnie trzyma blisko siebie uniemozliwiając nam zauważenie ewentualnych nieczystości. Aby dokładnie oczyścić okolicę szpary pośladkowej, najlepiej znów delikatnie unieść pupę do góry (niech będzie wypięta). Oczywiście na koniec wklepujemy kremik do pielęgnacji. Osobiście preferuję w okolicy pachwinek i szpary pośladkowej Sudocrem w rozsądnej ilości, czyli takiej, która wchłonie się do następnego przewijania, a na same pośladki stosuję balsam (oliwkę). Dobrze jest delikatnie oklepać pupę złożoną dłonią w łyżeczkę aby pobudzić krążenie( również zapobiega to odparzeniom). 
Zakładamy pieluszkę: pieluszkę rozkładamy w rękach i układamy najpierw jej tylną część na pupie po czym unosząc jedną dłonią znowu bioderka dziecka podwijamy pieluszkę na przód. Opuszczamy bioderka i jeszcze raz delikatnie wyrówujemy. Rzepy zapinamy odwodząc najpierw jedno bioderko ku górze a potem kolejne.Ubieramy Maluszka.

To tyle. Mam nadzieję, że przydał się komuś ten post. :)